نکاتی جالب برای شما که قصد نگهداری از یک ایگوانا را دارید: این خزندگان شگفت­ انگیز

دکتر امیرمیناباجی- پرنیا صابر


ایگواناها صاحب خود را به وسیله دیدن و شنیدن میشناسند
افرادی که زیاد با ایگواناها در ارتباط نبوده اند این قضیه را درک نمی­کنند ولی ایگواناها صاحب خود را با دیدن و شنیدن می­شناسند آنها دید فوق العاده قوی و سطح شنوایی بالایی دارند.
اگرچه این حیوانات گوش خارجی پیشرفته ای ندارند ولی در دو طرف سر و چسبیده به پوست پرده صماخ دارند ایگواناها فرکانسهای متفاوتی از آنچه ما می­شنویم را می شنوند ولی کاملا صداهای آشنا را از بقیه صداها تشخیص می­دهند.
درست است که ایگواناها مانند سگها به کلماتی مانند بیا واکنش نشان نمی­دهند ولی به طور قطع نسبت به کسی که از او مراقبت می­کند واکنش نشان داده و او را می­شناسند.

ایگوانا ها عاشق حمام آفتاب هستند
همانند بسیاری از خزندگان، ایگواناها برای تولید ویتامین D در پوستشان به نور ماوراء بنفش احتیاج دارند. ویتامین D به جذب کلسیم موجود در غذا کمک می کند. نور ماوراء بنفش نمی تواند از شیشه عبور کند. درنتیجه تابش باید به صورت مستقیم به حیوان برسد که راه حل آن استفاده از لامپ ماوراء بنفش در محل نگهداری ایگوانا است، لامپ UV داخل اتاق به علت اتمام تابش طیف UV بهتر است هر 6 ماه تعویض گردد  ( هرچند که ممکن است هنوز لامپ درخشان باشد).
ایگوانا هایی که در محیط بدون نور UV زندگی می کنند متاسفانه در موارد زیادی دچار بیماری های متابولیک استخوانی می شوند که علت این امر استخراج کلسیم از استخوان ها برای جبران کمبود کلسیم است،که عوارضی چون نرم شدن استخوان ها و بدشکلی و شکستن آن ها تحت فشار را در پی دارد.
بیماری MBD یک بیماری کشنده است اما در صورت تشخیص سریع می تواند درمان شود.
بنا به دلایل ذکر شده، همه ایگوانا ها باید هنگام خریداری توسط دامپزشک معاینه گردند و سپس به صورت سالیانه جهت اطمینان از سلامتی تحت معاینه قرار گیرند.


دم ایگواناها می­تواند دوباره رشد کند
در طبیعت ایگواناها هنگامی که یک شکارچی دم آنها را میگیرد و به سمت خود میکشد،دم خود را میشکنند ایگواناهایی که به عنوان پت نگهداری میشوند نیز اگر از دم گرفته شوند یا دمشان جایی گیر کند میتوانند این کار را انجام دهند ایگواناها در خانه به خصوص وقتی از دم خود به عنوان شلاق برای ضربه زدن به اشیای سخت استفاده میکنند این حرکت را انجام میدهند.
نوعی اتصال ماهیچه ای مخصوص در ایگواناها وجود دارد که اجازه نمیدهد دم از قسمت بین مهره ها قطع شود و در این صورت اگر دم دقیقا از جای مخصوص خود کنده شود و ایگوانا جوان و سالم باشد دم حیوان میتواند دوباره رشد کند.
دم جدید معمولا نرمتر،کم قطرتر و تیره تر از دم اول است.
ایگواناهای مسنی که دمشان از جای درستی قطع نشده باشند شانس رشد مجدد دم را ندارند.
اگر دم ایگوانای شما قطع شده در اسرع وقت او را به دامپزشکی ببرید تا معاینات و حتی جراحی­های لازم برای حیوان انجام شود.

رژیم غذایی ایگواناها

ایگواناها گیاه خوار هستند و به صورت عمده در حیات وحش از میوه ها، سبزی جات و گه گاه حشرات، حلزون ها و تخم پرندگان تغذیه می کنند.
ایگواناهایی که در منزل نگهداری می شوند باید با جیره ای براساس سبزیجات همراه پروتئین حیوانی حداقل تغذیه شوند، مصرف طولانی مدت پروتئین های حیوانی ممکن است اثرات مضری بر روی کلیه ایگوانا ها داشته باشد.
ایگوانا ها باید جیره متنوعی از گیاهان سبز برگدار شامل خردل، شلغم،قاصدک سبز، کاهو و کلم و سایر سبزیجات از قبیل لوبیا سبز، هویج، کدو،فلفل همراه مقدار کمتری از میوه ها شامل انبه، عنبه هندی، سیب، موز و توت داشته باشند.
جیره متنوعی از سبزیجات برای حفظ تعادل کلسیم و فسفر، که برای سلامت ایگوانا حیاتی است،ضروری است.

سه چشم به جای دو چشم

ایگوانا ها یک چشم اضافی دارند
ایگوانا ها نه تنها بینایی وسیعی دارند و رنگ ها و نور ماوراء بنفش را می بینند، بلکه یک ساختار غیر معمول بینایی- حسی روی سر خود دارند که غده  پینه­آل یا چشم آهیانه ای نامیده می شود.این ساختار برخی از خصوصیات آناتومیکی یک چشم نرمال را دارد و به تغییرات نور و حرکت نیز حساس است.این چشم سوم نمی تواند تصویر تشکیل دهد اما به ایگوانا هایی که در حیات وحش هستند در شناسایی مهاجمینی که در بالا دست آنها کمین کرده اند کمک می کند.

 پوست اندازی در ایگواناها

هنگامی که ایگواناها بزرگ میشوند شروع به پوست اندازی میکنند و این کار را در تمام عمرشان انجام میدهند ایگواناهای جوان چندین بار در سال و ایگواناهای مسن سالی یک بار پوست می‌اندازند.
پوست این خزندگان جالب بعد از پوست­اندازی, مات و تیره می­شود و با چشمان بسته حالت نشسته به خود می­گیرند. همچنین بدنشان پف می­کند تا پوست­های اضافه کنده شود.
ایگواناها خود را به وسایل و دیواره های قفس می­کشند تا تکه های پوست قدیمی باقی مانده کنده شود.قرار دادن این حیوان در یک ظرف آب گرم  با عمق کم, می تواند به تسهیل روند پوست اندازی کمک کند. پوست اندازی بسته به درجه رطوبت و اجزا و سنگهای موجود در محیط ممکن است چندین روز به طول بیانجامد.