جالب است بدانید که ...

  • 34
  • 716 مرتبه
مراقبت از دندان ها در سگ ها و گربه ها

مراقبت از دندان ها در سگ ها و گربه ها

9/6/2018 12:32:49 AM

ساجده حسین زاده

ساجده حسین زاده

سلام. قصد دارم در این مقاله با شما در رابطه با اصول مراقبت از دندان های سگ ها و گربه ها صحبت کنم. امروزه بیماری های دندانی تبدیل به مشکل شایع و چالشی بزرگ برای حیوانات خانگی و صاحبانشان شده است. شاید فکر کنید که بیماری های دندانی چندان هم در حیوان خانگی اهمیت ندارد اما باید بدانید که این بیماری ها می تواند منجر به بروز مشکلات جدی همانند بیماری های مرتبط به قلب و کلیه و کبد شود. در ادامه به برخی از اصول مهم در نگه داری و حفظ سلامت دندان ها اشاره می کنم.

الف- دندان حیوان خود را به طور منظم بررسی کنید چون ممکن است حیوان درد خود را نشان ندهد، حتی با وجود زخم در لثه ،عفونت دهانی یا دندان شکسته عموما حیوان به غذا خوردن خود ادامه می دهد. بنابراین نمیتوانید بدون بررسی دهان متوجه مشکل دندان آن ها شوید.

سگ ها موجوداتی اجتماعی هستند و نشان دادن ضعف جزئی از طبیعت آن ها نیست. بنابراین تا زمانی که درد غیر قابل تحمل نشود از خوردن دست نمی کشند.

ب- نشانه های درد دندان یا عفونت دهان در سگ ها و گربه ها شامل: تنفس بد ، لثه ی قرمز و ملتهب و دندان چرک کرده است. همچنین ممکن است هنگام غذا خوردن ،مدام غذا از دهانش بیفتد و اصطلاحا "لقمه اندازی" داشته باشد.

ج- بررسی منظم دهان توسط دامپزشک خیلی مهم است.  برای داشتن یک زندگی شاد و سالم برای حیوانات خانگی، سلامت دندان از عوامل مهم و اجتناب ناپذیر است. بررسی دندان ها توسط دامپزشک فرصت مناسبی است که در صورت وجود مشکل دردندان ها جلوی پیشرفت بیشتر عفونت دندانی گرفته شده و از پخش شدن باکتری و سم از عفونت دندان به قلب و کبد و کلیه از طریق خون جلوگیری شود .

دامپزشکان تمیزکردن منظم دندان ها را پیشنهاد می کنند. مسواک کردن دندان ها ایمن تر و موثر تر از خمیر های جویدنی هست. همچنین اگر مسواک زدن در سگ یا گربه خود را از زمانی که سن کمتری دارد ،شروع نمایید، حیوان راحت تر امکان این کار را در طول زمان به شما می دهد و برایش لذت بخش تر است.

د- اگرچه استخوان  های جویدنی مخصوص دندان از نظر نحوه مصرف برای صاحبان دام محبوب تر است اما باید توجه داشت که باعث مشکلاتی مانند شکستن دندان و انسداد روده میشود.

و در آخر در ادامه ی بررسی سالیانه سلامت عمومی بدن و بررسی دندان ها چند نکته برای مطمئن شدن از سلامت سگ یا گربه وجود دارد:

الف- بالانس بودن جیره غذایی از نظر مواد غذایی ضروری

ب- کسب اطمینان از وجود فعالیت بدنی کافی در حیوان

ج- اگر برای مدتی کنار آنها نیستید تا با آنها بازی کنید ،مطمئن شوید وسایلی برای سرگرم کردنشان در دسترسشان باشد تا حوصله شان سر نرود.

منبع

Website of Australian veterinary association