جالب است بدانید که ...

  • 37
  • 2062 مرتبه
مصرف ضددردهای انسانی در حیوانات خانگی

مصرف ضددردهای انسانی در حیوانات خانگی

9/9/2018 4:45:05 AM

 
 
 
 
 
 
دکتر امیرمیناباجی (کلینیسین حیوانات خانگی و اگزوتیک)
آیا ضدردرد های انسانی می تواند برای حیوانات خانگی کشنده باشد؟ 
جواب مثبت است،  ویژگی های هر گونه ای متفاوت است،  و دارویی که برای انسان ها safe است ممکن است برای سگ یا گربه کشنده باشد. 
هرگز از داروهای انسانی تا وقتی که دامپزشک آن دارو را برای حیوان خانگی شما تجویز نکرده استفاده نکنید. به علاوه،  هر ضد دردی که برای حیوانات مصرف می شود الزاماً برای همه گونه های حیوانات بی خطر نیست. 
برای مثال شما نباید یک ضدردرد را سر خود به خاطر این که دامپزشک برای سگ تجویز کرده به گربه نیز بدهید چرا که ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. 
❌ آیا Asprin برای حیوان خانگی safe است؟  
مصرف دوز زیاد آسپرین ممکن است برای حیوانات خانگی سمی باشد. 
اگر آسپرین بدون غذا مصرف شود می تواند باعث زخم معده شود.یک آسپرین 320 میلی گرمی می تواند برای یک سگ 5 کیلو گرمی سمی باشد.
سگ های جوان نمی توانند آسپرین را تحمل کنند، زیرا آن ها آنزیم هایی را که برای متابولیسم آسپرین در بدن نیاز دارند، کم دارند. این موضوع برای گربه ها هم صدق می کند.
❌ آیا paracetamol برای حیوان خانگی امن و بی خطر است؟ 
داروی paracetamol یک داروی ضد درد شایع برای مصرف در انسان ها است اما در حیوانات خانگی می تواند سمی یا حتی کشنده باشد. 
داروی paracetamol برای استفاده در انسان تهیه شده، اما همچنین برای سگ ها نیز تهیه شده است. برخی جراحان دامپزشک نیز تحت برخی شرایط این دارو را تجویز می کنند.جراح دوز خاصی از paracetamol را تجویز می کند. 
حتما dose توصیه شده توسط دامپزشک را رعایت کنید و در صورت مشاهده سختی تنفسی، ریزش بزاق، استفراغ،  کاهش بینایی، درد معده موضوع را به اطلاع دامپزشک برسانید. 
به علت این که گربه ها بشدت به اثرات toxic این دارو حساس هستند، paracetamol تحت هیچ شرایطی نباید به گربه داده شود. 
سگ 20 کیلو گرمی با مصرف بیش از 7 قرص 500 میلی گرمی دچار مسمومیت می شود.در گربه،  مصرف یک قرص 250 میلی گرمی paracetamol کشنده است. 
❌ آیا ایبوپروفن برای حیوانات خانگی بی خطر است؟ 
ایبوپروفن و ناپروکسن برای درمان درد و التهاب به صورت متداول در انسان استفاده می شوند. اما نباید در حیوان خانگی مصرف شوند،  زیرا می توانند برای سگ ها و گربه ها توکسیک باشند.اگر چه گربه نسبت به سگ ها حساسیت بیشتری دارند. یک قرص 200 میلی گرمی می تواند برای گربه یا سگ کوچک سمی باشد. اثرات توکسیک می تواند به سرعت خود را نشان داده و به معده و کلیه آسیب بزند.